SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Digitális kiégéssel küzdenek a Covid-generáció tagjai

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2024-05-09
A most érettségiző fiatalokra rábiggyesztették a Covid-generáció nevet, hiszen amikor ők kezdték a gimnáziumot vagy a szakközépiskolát, akkor tombolt a koronavírus-járvány. Tanulmányaik jó részét digitális oktatás keretei között töltötték, amely a kapcsolataikra és a mentális egészségükre is nagy hatást gyakorolt. Milyen életük van ezeknek a diákoknak? Mennyien mennének közülük külföldre tanulni?
Digitális kiégéssel küzdenek a Covid-generáció tagjai

Digitális oktatás: egy új életforma az iskolákban

2020 elején bombaként robbant a hír, hogy a Kínában található Wuhanban egy újfajta vírust fedeztek fel, amely több ember halálát is okozta. Akkor rendkívül messzinek tűnt az egész, hiszen Kínából csak nem jut el ide a járvány, ám pár hónappal később már Magyarországon is kimutatták a koronavírust.

Elkezdődtek a lezárások, a dolgozók egy része home office-ba kényszerült, a diákok pedig elkezdték megismerni a digitális oktatás minden báját és hátrányát. Akik ebben az évben kezdték meg a 9. osztályt, azok a középiskolai tanulmányaiknak több mint a felét otthonról végezték el, ami pozitív és negatív hozadékkal is járt.

A Covid-generáció megtapasztalhatta azt, hogy milyen, amikor elég óra előtt felkelni pár perccel és beülni a számítógép elé. Ők voltak azok, akik elsőként használhatták a digitális számonkérést, és ők voltak azok is, akik csak jó pár hónap után ismerhették meg egymást szemtől-szemben. Számukra a digitális életmód már alapvető, azonban az emberi kommunikáció hiánya, a baráti társaságok kialakulásának kisebb esélye, valamint az elszigeteltség sokakat megviselt.
 

Covid-generáció - feltörekvő zsenik és leleményes fiatalok

Minden nehézséget szinte egyedül kellett leküzdeniük, vagy jobb esetben az online térben szerzett barátok nyújthattak vígaszt számukra. Sokuk szülei is elvesztették a munkájukat, így az általános depresszió jellemző volt ezekre a családokra.

A támogató háttér is összeomlott, és az még tetőzhette a bajt, hogy számtalan olyan diákmunka is megszűnt, ami a fiatalok szórakozását, saját kiadásaikat fedezte. Kevesebb volt a koncert, a mozi, az együtt töltött esték, de azért mégis nagyon sokuknak szüksége lett volna arra a kis pénzre, amit korábban diákmunkával keresett.

Természetesen a leleményesebb diákok saját vállalkozásba, online marketing tanulásba, vagy olyanba fektették a felesleges energiájukat, ami a számítógép képernyője előtt is könnyedén elvégezhető. Többen árusították megunt cuccaikat, vagy épp a szülők által már nem használt tárgyakat, amik azért segítették őket valamelyest a céljaik elérésében.

Kevesebb interakció mellett azért végül csak eljutottak oda, hogy most ott állnak a felnőttlét kapujában és arra készülnek, hogy túlessenek az első nagy megmérettetésükön. Igaz, biztosan vannak olyanok is, akik évet ismételtek, vagy olyanok, akik egyszerre akár több mindennel is foglalkoztak a tanulás mellett, a többségnek azonban csak arra volt energiája, hogy valahogy eljusson az érettségi kapujáig.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2022. márciusi jelentése szerint a koronavírus-járvány első évében – amikor a most érettségizők 9., illetve 10. osztályosok voltak – a szorongás és a depresszió globális előfordulása 25 százalékkal nőtt. Nem meglepő tehát, hogy ezek a diákok már most a digitális kiégéssel és számtalan lelki krízishelyzettel küzdenek, amire nem mindig kapnak segítséget.


Külföldre menni mihamarabb

Az MTA Nagykockázatú poszt-COVID kiemelt programok keretében 1000 fős reprezentatív online felmérés készült a 16–29 éves magyar fiatalok körében.

Ebből kiderül, hogy a 2020 őszén végzett Magyar Fiatalok eredményei során a 15−29 évesek 18 százalékának voltak rövid távú külföldi munkavállalási tervei, és 21 százalékának hosszú távú munkavállalási szándékai.

A mostani, 2023-ban megkérdezett fiatalok esetén már megduplázódtak a számok: közel 42%-uk már úgy tervezte, hogy pár évre szeretne külföldre menni dolgozni. Ugyan a 2020-ban végzett felmérés 8000 fő bevonásával, személyes kérdezéssel készült, ami azért nem elhanyagolható tényező, de kétszeres eltérést akkor sem mutathatna a 3 évvel később készült felmérés pusztán módszertani, adatfelvételi különbözőségek miatt. A felmérést itt éritek el.

Sajnálatos módon Magyarországnak jelenleg nincs mentális egészséggel kapcsolatos terve, se stratégiája. Ez nemcsak a felnőttekre nézve káros, de a gyerekek sem kapják meg azt a segítséget, amire szükségük lenne.

Ennek számtalan negatív következménye lehet, kezdve a tanulmányi eredmények romlásával, a különböző tudatmódosító szerek használatán át egészen a külföldre költözésig, ami szintén egy menekülőpontot jelent a csalódott fiatalok számára.  

Vannak azonban olyanok, akik próbálnak tenni azért, hogy a fiatalok mentális egészsége javuljon. Ilyen Bereczki Enikő, aki nemrég indította el A Z-én időm – Z generációról Z generációnak című podcast sorozatot.

Ezen keresztül olyan információkat és tanácsokat nyújt a fiatalok számára, amelyekre a hallgatóknak nagy szükségük lehet, ha nehéz helyzetben vannak, legyen szó friss érettségizettről vagy 9-es gimnazistáról.

Indexkép: Heike Trautmann képe az Unsplash.com oldalról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja